Çalışılan kapalı bir ortamın havasını değiştirmek maksadıyla farklı havalandırma yöntemleriyle, çeşitli havalandırma araçlar kullanarak içerdeki kirli havayı dışarıya, dışarıdan temiz hava akımının içeriye alınması işlemine havalandırma deriz. Kapalı ortamda istenmeyen kötü havayı dışarı atmak ve temiz havayı içeri almak sadece doğru ölçümlerle, iyi bir havalandırma sistemi kurmaktan geçmektedir. Çalışılan ortamda hangi maddeyle çalışılırsa çalışılsın havalandırılması kesinlikle şarttır. Fakat havalandırma tehlikeli gazlara, buhar ve dumana, tozlara karşı çok kısıtlı bir koruma sağlar.

Havalandırma Çeşitleri

Havalandırma sistemleri gün boyu kullandığımız havanın devamlı taze kalmasını, ortam havasının sürekli yenilenmesini sağlarken; aynı zaman da sıcaklık ve nem kontrolünü en iyi şekilde tutar. Havalandırma sistemleri, kapalı mekanlar da yangın ve patlama risklerini azaltarak güvenliğinizi de sağlar. Gün boyu soluduğumuz havanın içerisinde bulunan kirleticileri uzaklaştırarak hijyenik bir ortam sağlayan havalandırma sistemleri aynı zamanda ortam da istenmeyen hava akımlarını da engeller. Havalandırma Çeşitleri Lokal Havalandırma Kanal tesisatı olmayan, büro ve ofis gibi yerlerin havalandırılmasıdır. Bu uygulama da 220V gerilime sahip olan aspiratörler, duvara veya cama takılarak işlem sağlanılır. Merkezi Havalandırma Bu işlem de ise hücreli Aspiratör ya da kanal tesisatı kurulur. Bu iş, insanların yoğun olarak bulunduğu yerin; merkezden havalandırılması sağlanılır. Klima Havalandırma uygulamasının gelişmiş şeklidir. İnsanların mevsimsel hava şartlarına karşı konforlu bir hayat sürmesinde etkin bir rol oynar. Soğutma tesisatı ve de havalandırma kanalları bizlere eşlik eder. Havalandırma Ekipmanları Nelerdir? Havalandırma işleminin lokal ya da merkezi olmasına karşın çeşitli şekilde kullanılan ekipmanlar şunlardır; – Aspiratör ve Vantilatör – Galvaniz ve hava kanalları – Fleks hortumlar – Hava kanalları taşıyıcı konsollar, bantlar ve köşe parçaları – Gerekli yerlerde ses yalıtımı içinde taş yün levhalar – Hücreli Aspiratörler ya da Vantilatörler

Havalandırma Sistemleri

Havalandırma sistemleri kapalı ortamda ki etrafa yayılan organizmaların kontrol altına alınması ya da ortamdan kaldırılmasını sağlayan bir çeşit mühendislik kontrolü olarak kabul edilmektedir. Kapalı ortamlar da çalışanların bu kirletici etmenlerden korunmasını sağlamak amacıyla yapılan havalandırma sistemleri, olabilecek mağduriyetleri önlemenin en etkili yoludur. Kapalı mekan da bulunan kirli havayı dışarı atmak için gerekli kısım sistem de kullanılan fan ve hava filtrasyon cihazları ile sağlanmaktadır. Havalandırma sistemleri gün boyu kullandığımız havanın devamlı taze kalmasını, ortam havasının sürekli yenilenmesini sağlarken; aynı zaman da sıcaklık ve nem kontrolünü en iyi şekilde tutar. Havalandırma sistemleri, kapalı mekanlar da yangın ve patlama risklerini azaltarak güvenliğinizi de sağlar. Gün boyu soluduğumuz havanın içerisinde bulunan kirleticileri uzaklaştırarak hijyenik bir ortam sağlayan havalandırma sistemleri aynı zamanda ortam da istenmeyen hava akımlarını da engeller. HVAC sistemleri, Isıtma (Heating), havalandırma (Ventilating) ve hava şartlandırma (Air Conditioning) kısa adıyla HVAC sistemleri binalardaki iklimi, sıcaklığı ve hava akışını düzenleyerek kontrol eder ve ortam konforunun sağlanmasına yardımcı olur. HVAC sistemleri ortamda yaşayanların sağlığı için de önemlidir.